دسته: پیوند موی طبیعی
بازدید: 3310

botox-before-after1

 

کاشت مو :

بر خلاف اطلاعات بسيار زياد علم پزشكي در مورد فيزيولوژي و ساختمان مو، تاثير عوامل تغذيه اي، نژادي، جغرافيايي و عوامل ژنتيكي و انجام تحقيقات وسيع بر روي داروهاي خوراكي و داروهاي موضعي براي درمان ريزش مو يا جلوگيري از ريزش مو هنوز در مورد درمان اصلي ترين عامل ريزش مويعني ريزش موي مردانه يا آندروژنيك موفقيت كامل به دست نيامده است.
با وجود تبليغات مختلف و داروهاي جديد وگران، در سراسر جهان 60 درصد آقايان يا طاس هستند يا در مرحله از دست دادن موهاي خود قرار گرفته اند. با وجود تبليغات گمراه كننده و صرف پولهاي كلان از طرف مردم طبقات مختلف جامعه براي خريد شامپو يا لوسيونهاي مختلف براي تقويت رشد موو افزايش قطر و عمرموها، در مقالات علمي دنيا تا زمان حال فقط در داروي تقويت كننده و رشد مو به نامهاي ماينوكسيديل و فيناسترايد مورد تاييد قرار گرفته اند .البته اخیرا تونیک ها ومحلول های مناسبی نیزتولید شده اند که می توانند به تنهایی یا همراه سایر داروها به حفظ یا بازگشت مو ها کمک کنند.


بايد توجه داشت كه علي رغم موفقيتهاي حاصله فيناسترايد و ماينوكسيديل هيچ كدام موجب برگشت همه موها نمي شوند و در بين مردان مختلف پاسخ به درمان متفاوت است. شخصي براي درمان مناسب است كه نازك شدن مشخص موها و تعداد زيادي موهاي كوچك شده داشته باشد، مرداني كه كاملا در درمان طاسي پيشرفته سر در مردان، ترميم مو به وسيله جراحي يا جراحي جايگزيني مو پيشرفت و تكامل قابل ملاحظه اي داشته و مطمئن ترين روش است. اكنون در جهان روش جراحي پيوند مو،‌ كه در حقيقت كاشت موي طبيعي و دايمي و استفاده از موي خود بيمار است،‌ در مقايسه با روشهاي غير جراحي ترميم مو،‌ از قبيل ترميم موي مصنوعي،‌ استفاده از كلاه گيس،‌ چسباندن موهاي غير طبيعي توسط كليپس،‌ سنجاقهاي به خصوص،‌ سيم يا نخهاي بسيار ظريف به سطح سر،‌ ارجحيت دارد. در جراحي پيوند مو با استفاده از موهاي پشت سر بيمار در ناحيه طاس بيمار فوليكولهاي زنده كاشته مي شود و چون اين موها وابسته به جنسیت نيستند ريزش نداشته و تا آخر عمر باقي مي مانند .
مورد دیگری که دریکسال گذشته در کشورمطرح شده وبرسرزبانها افتاده، پلاسمادرمانی یا سلول درمانی یا همان PRP می باشد.علیرغم اثرات خوبی که ازآن دیده شده ولی متاسفانه همه افراد این اثرات را ندیده یا تنها تاثیرات اندکی خواهند دید.
جراحي ترميمي مو نخستين بار در دهه 1950 با استفاده از پانچ هاي 4 ميليمتري انجام مي شد. در سال 1974 از روش برداشتن فلاپ از پوست سر و ايجاد خط مو استفاده از ميني گرافت استفاده شد. بعدها گرافتها كوچكتر شد تا بالاخره شيوه جديد استفاده از پيوند تك مو يا گرافتهاي حاوي 2 يا 4 مو به ميدان آمد .
جراحي جايگزيني مو كه در پيوند مو استفاده مي شود، در حقيقت يك پيشرفت اساسي در زمينه جراحي زيبايي مي باشد. متاسفانه بسياري از بيماران با اين مورد جراحي برخورد نداشته اند و نمي دانند چگونه مو دوباره تجديد مي شود و هنوز مطمئن نيستند كه پيوند مو موقتي است يا دايمي. خوشبختانه چون مو از ناحيه گيرنده پشت سر به قسمت جلوي سر انتقال پيدا مي كند اين مو كلفت تر از موي جلوي سر است و چون وابسته به دی هدرو تستوسترون نمی باشد، بيمار اين موي پيوند شده را تا آخر عمر حفظ خواهد كرد. به طور متوسط در يك جلسه مي توان از 200 تا 2000 تار مو پيوند زد كه در بسياري بيماران ممكن است بيشتر از يك جلسه نياز باشد. پزشک براي ايجاد يك نتيجه خوب بايستي تراكم موها در ناحيه پشت سر،‌ رنگ و قطر موها را در نظر بگيرد. انتخاب يك خط رويش جلو در پيشاني فردي كه ناحيه دهنده پر تراكم ندارد و وسعت طاسي زياد است،‌ مي تواند باعث نارضايتي بيمار در آينده شود. البته از اين روش مي توان براي ترميم طاسي ناشي از اسكارهاي عمل جراحي تروما، كريون (نوعی قارچ شدید پوست سر که باعث ازبین رفتن ریشه های مو می شود) يا محل سوختگي استفاده كرد كه بيشتر خانمهاي داوطلب عمل جراحي پيوند مو از اين دسته هستند.پیش بینی موفقیت درکاشت مو:ادللالتخه
مهمترین عوامل در موفقیت آمیز بودن عمل کاشت مو مهارت پزشک و انتخاب درست بیمار می باشد.
موارد مهم درنحوه انتخاب بیمار:
1- توانایی پزشک مشاور در یافتن اهداف و انگیزه بیمار از پیوند مو
2- پذیرش کامل توانایی، تخصص وتجربه جراح توسط بیمار
3- معاینه جسمانی بیمار.

 

تیم پیوند موی طبیعی:

لازم به گفتن است که درمورد تجربه پزشک درواقع باید به تجربه دستیاران وتکنسن های وی اتکا. کرد.همانطور که حتما دیده یا شنیده اید عمل پیوند مو بسیار خسته کننده ووقت گیر بوده ودرواقع هیچ پزشکی مستقیما دست به انجام عمل پیوند نزده وفقط ناظربرانجام کاربوده ومسئول نتایج ومشکلات احتمالی کار می باشد. مانند تمام اعمال جراحی، دراین کارنیز بیشترمشکلات اعمال جراحی مانند حساسیت های دارویی ،نوسانات فشارخون،اضطراب واسترس پیش وپس ازجراحی، ونتایج متغیروجود خواهند داشت. البته احتمال ایجاد خطرات مهم وجدی بسیارنادر می باشد.
همه افراد دوست دارند موهای خوبی داشته باشند ولی رسیدن به حجم موهای جوانی انتظار بسیار نامعقول است که در جلسه مشاوره می توان با ایجاد یک دید علمی و منطقی مشکل این بیماران را حل کرده به طوری که بعد از عمل از نتیجه به دست آمده بسیار راضی باشندپزشک باید در تمام موارد آموزشهای لازم و صحیح به بیمار ارائه دهد مخصوصا در مواردی مانند جراحی های زیبایی بیمار بایستی حین مشاوره از نتیجه قابل دسترس عمل اطلاع دقیقی کسب کند. به طور مثال در پیوند مو بیمار متوجه می شود که ریزش موی آندروژنی یک پدیده پیشرونده می باشد و سالهای بعد از عمل ممکن است با ریزش بیشتر موها مواجه شوند و احتیاج به ترمیم مجدد داشته باشند.

 

متقاضیان پیوند موی طبیعی
بیشتر متقاضیان پیوند مو جوانان کمتر از 30 سال می باشند این افراد به دلیل نداشتن بلوغ فکری و تجربه کافی انتظارات غیر واقع بینانه ای از جراحی پیوند مو دارند آنها دوست دارند با یک جلسه عمل به تراکم موی قبل از 20 سالگی برسند و این ظاهر جوان برای همیشه حفظ شود و یا حتی از جراح تقاضا می کنند فرم موهایشان شبیه هنرپیشه معروفی شود آنها حاضر نیستند این حقیقت را بپذیرند که خط موی مردان بعد از بلوغ به طور طبیعی شروع به تنک شدن می کند.بنابراین بیماران متوجه می شوند که در سن مناسب اقدام پیوند مو بکنند چرا که ریزش پیشرونده مو باعث می شود بیمار 2 بار احتیاج به پیوند مو داشته باشد.
بعد از 30 سالگی بیمار به مرحله بلوغ کامل رسیده است در این زمان با بررسی میزان ریزش مو، پیش بینی گسترش یافتن آن در آینده امکان پذیر می باشد.بیمار در این سن منطقی تر فکر می کند و با توجه به میزان طاسی فعلی خود داشتن یک خط رویش موی جدید به شکل یک مرد بالغ جا افتاده باعث خشنودی و رضایت وی می شود با وجودی که این خط رویش مو بالاتر از آن چیزی است که در جوانان می بینیم.

بیماران مسن درصورت سلامت جسمانی در هفتاد یا هشتاد سالگی هم می توانند کاندید مناسبی برای پیوند مو باشند .داشتن سیستم قلب وعروق وتنفس سالم از ضروریات است .همچنین فشارخون،قند خون وانعقاد خون باید در حدطبیعی یا قابل قبول باشند و سابقه حساسیت به داروهای بیحسی موضعی وجود نداشته باشد.این افراد درصورت داشتن مشکل در هرکدام از موارد نامبرده بهتراست قبل ازاقدام به کاشت مو باپزشک خانواده یا متخصص داخلی مشورت نمایند. برای این بیماران مقداری مو نیزکافی بوده و تقاضای موی پر پشت ندارند.

 

تفاوت ریزش مو در زنان و مردان
از طرفی نحوه ریزش موی زنان و مردان متفاوت است. بیشتر زنان ریزش موی منتشر دارند و این افراد نسبت به ریزش موی آندروژنی (شایعترین نوع ریزش مو که به دلیل افزایش هورمون مردانه ایجا د میشود )کاندید خوبی برای پیوند مو نیستند. تا کنون مردان بیشتر از زنان متقاضی پیوند مو می باشند ولی تعداد زنان متقاضی در حال افزایش است ریزش موی آندروژنی به نظر مردان پدیده ای طبیعی است و اکثرا در میان سالی نیمی از موهایشان را از دست داده اند بسیاری از آنها به راحتی این کم مویی را می پذیرند و با آن کنار می آیند ولی به نظر زنان ریزش موی شدید و طاسی پدیده ای غیر طبیعی است و تا حد ممکن این مشکل خود را پنهان می کنند.
ریزش موی آندروژنیک در زنان به صورت الگوی زنانه یا مردانه در صورتیکه وسیع نباشد با در نظر گرفتن سایر شرایط موفقیت آمیز خواهد بود.ترمیم مو در مردان باعث ایجاد یک احساس بهتر می شود ولی در زنان علاوه بر احساس بهتر، احساس نرمال بودن بسیار خوشایند تر است.بنابراین علاوه بر تشخیص کلینیکی نوع ریزش مو و تعیین خط رویش برای یک کاندید مناسب نکته مهم دیگر تراکم منطقه دهنده پشت سر می باشد که در ایجاد حداکثر تراکم در ناحیه گیرنده نقش اصلی را بازی می کند.
ارزیابی شلی پوست سر و بررسی پزشکی و سوابق بیمار و اثرات جراحی قبلی پیوند مو در صورت نیاز به ترمیم مجدد دیگر فاکتورهای مورد ارزیابی توسط پزشک است که با انتخاب مناسب حراج در مجموع به یک پیوند موی موفق می انجامد.
از مهمترین یافته های علمی جدید کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو است که مطالعات وسیعی انجام گرفته در دنیا در مراحل ابتدایی، اثرات سلول بنیادی مو را در درمان طاسی به اثبات رسانده است و مراحل تکمیلی این تکنیک در حال تحقیق و بررسی است. در این پروژه که از سلولهای فولیکول مو برای کاشت استفاده می شود، مشکلات بسیار کمتری پیش راه است، چرا که برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریباً 120 فولیکول مو باشد، انجام می شود و بنابراین آسیب آزار دهنده پوست سر به شکل حیرت انگیزی کاهش می یابد، بنابراین این تکنیک بسیار ساده تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است.مزیت دیگر این روش استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.باید توجه کرد که این روش با روشی که هم اکنون دردنیا وایران با نام PRP یا سلول درمانی یا پلاسمادرمانی انجام می شود، کاملا متفاوت می باشد.
این روش مشکلات خود را نیز دارد از جمله اینکه در این روش باید توانایی سلولهای بنیادی در تولید مو حفظ شود و مطمئن باشیم که تعداد قابل توجهی از سلولهای مورد نیاز در محیط کشت رشد خواهند کرد. تکنیک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و باعث رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود.بعلاوه این ریسک وجود دارد که هیچکدام از این موها دوام رشد نداشته باشد و موهای رشد یافته باقی بماند و موهای رشد یافته نیز قطر و رشد و سلامت قابل قبولی داشته باشد.هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد مشکلات احتمال بعدی و عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد، از دیگر مشکلات این روش هستند.


روشهای پیوند مو :
تاکنون روش های مختلفی برای درمان طاسی مطرح شده است از جمله مهمترین این روش ها پیوند مو است. پیوند مو با تکنیکهای مختلف انجام می شود. دو روش بسیار مهم ومرسوم برای کاشت یا پیوند مو ها عبارتند از :
1- ( F.U.T ( Follicular unit Transplantation
2- ( F.U.E (Follicular unit Extraction نام دیگر این روش F.I.T می باشد که درکشور ما این نام شناخته شده تراست.