نوشته شده توسط Super User دسته: درمان بیماریهای پوستی
منتشر شده در 29 مهر 1393 بازدید: 5003
پرینت

dr astovari004

 پوست خوب نباید چین و چروک و لک داشته باشد و طراوت و تازگی آن نیز همیشه باید حفظ شود. البته بعضی از این موارد می تواند نشانه بیماری ها و مشکلات پوستی خاصی هم باشد، ولی برخی هم فقط از نظر زیبایی دردسرساز است و خطری فرد را تهدید نمی کند. لک های پوستی یکی از همین موارد است که در بسیاری از مواقع، افراد را نگران می کند و آنها را به فکر روش های درمان و برطرف کردن لک می اندازد. در صورتی که شاید از نظر سلامت مشکل خاصی نداشته و فقط موضوع زیبایی مطرح باشد.

لک های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد؛ کک و مک یکی از انواع لک های پوستی است و علاوه بر آن، لک ها ممکن است ناشی از آفتاب باشد یا به دلیل بارداری ایجاد شود و همچنین مصرف داروها و افزایش سن نیز می تواند عاملی برای بروز لک های پوستی باشد. بنابراین شیوه درمان و برطرف کردن هر یک از این لک ها هم با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

 

لک هایی در دوران بارداری

با این که همه خانم هایی که لذت مادر شدن را تجربه کرده اند، می گویند نه ماه بارداری یکی از شیرین ترین و به یادماندنی ترین دوره های زندگی است، اما همه آنها مشکلات و دردسرهای این دوران را هم تائید می کنند؛ یکی از این مشکلات هم ایجاد لک های پوستی است.

دکتر احسانی، در گفت وگو با «جام جم» یادآور می شود: این لک ها که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود، در اغلب موارد پس از بارداری و زایمان بهبود می یابد. البته درصد کمی از این لک ها هم ممکن است باقی بماند که برای برطرف کردن آنها درمانی به نسبت طولانی مدت نیاز است.

آفتاب که به پوست می تابد در کنار همه خوبی هایش، مضراتی هم خواهد داشت که به گفته این متخصص پوست و مو، یکی از این مشکلات ایجاد لک های پوستی یا تشدید آنهاست. لک های دوران بارداری نیز در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد، پررنگ تر خواهد شد و به همین دلیل یکی از شیوه های بهبود این لک ها، اجتناب از قرار گرفتن زیر نور خورشید است. اما این که چرا این لک ها ایجاد می شود هم پرسشی است که دکتر احسانی به آن چنین پاسخ می دهد: مصرف قرص های ضد بارداری، حاملگی و زمینه های ژنتیکی در بروز این لک ها موثر خواهد بود.

لک هایی از کودکی تا بزرگسالی

بعضی ها می گویند کک و مک پوست را زیباتر می کند و خیلی ها هم برعکس، این لک های پوستی را دوست ندارند و با هر شیوه ای می خواهند آنها را از صورت شان پاک کنند.

کک و مک در واقع لک های ناشی از آفتاب است که مسائل ژنتیکی هم در ایجاد آن تاثیر دارد. گاهی بچه های خردسال را با کک و مک می بینیم و گاهی هم افراد میانسال و سالمند را، بنابراین می توان گفت این لک ها در سنین پایین هم ممکن است ایجاد شود که با افزایش سن و در اثر نور خورشید، تعداد آنها بیشتر و رنگ شان هم پررنگ تر می شود. آنهایی که لک های روی پوست شان را دوست ندارند، می توانند به کمک درمان های دارویی و گاه لیزر و لایه برداری وضع بهتری ایجاد کنند.

آفتاب مقصر است

آفتاب با همه خوبی هایش اگر مراقب نباشیم می تواند سلامت مان را تهدید کند و علاوه بر آن، از نظر زیبایی هم مشکل ساز شود. ایجاد لک های پوستی ناشی از آفتاب یکی از همین موارد است .لک های ناشی از آفتاب معمولا در اثر افزایش سن ایجاد و در ناحیه پشت دست ها یا صورت و قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارد، ایجاد می شود. وی می افزاید: این لک ها، لک های قهوه ای کمرنگی است که گاهی نیز ممکن است بتدریج برجسته شود؛ البته این لک ها خوش خیم بوده و خطری ندارد.

 وجود چنین لک هایی فقط از نظر زیبایی برای فرد مشکل ساز خواهد شد و به همین دلیل برای برطرف کردن شان نیز از درمان های دارویی استفاده نمی شود. در صورتی که فرد بخواهد این لک ها را از بین ببرد، می توان آنها را سوزاند یا منجمد کرد. لایه برداری و لیزر هم از دیگر شیوه هایی است که به کمک آن می توان لک ها را از بین برد.

داروهایی که پوست را لک می کند

بیماری ها و داروهایی خاص هم می تواند عاملی باشد برای ایجاد لک های پوستی. مصرف بعضی داروها می تواند موجب بروز لک های پوستی شود و این لک ها که اغلب در پوست صورت وجود دارد، با نور خورشید پررنگ تر و بیشتر خواهد شد. با قطع دارو البته این لک ها تا حد زیادی بهبود می یابد و حتی ممکن است کمرنگ تر و محو شود.

 بعضی از بیماری های پوستی مانند «لیکن پلان» نیز می تواند لک هایی در صورت یا نواحی دیگر بدن ایجاد کند. این لک ها ممکن است قهوه ای و وسیع باشد و تعدادشان نیز می تواند افزایش یابد.

تغذیه صحیح هم از دیگر عوامل موثر در حفظ سلامت و شادابی پوست است و بی شک، کمبود برخی از مواد غذایی می تواند یکی از عوامل ایجاد لک های پوستی باشد. دکتر احسانی در این باره می گوید: ویتامینی که کمبود آن در بدن می تواند موجب بروز لک های پوستی شود، ویتامین B12 است و معمولا سایر مسائل تغذیه ای چندان نقشی در این زمینه ندارد.

لک های مختلف؛ درمان های متفاوت

در یک تقسیم بندی کلی، کک و مک، لک های دوران بارداری و لک های ناشی از آفتاب و افزایش سن انواع مختلف لک های پوستی را تشکیل می دهد که هر یک هم به شیوه خاص خودش درمان می شود.

آفتاب این لک ها را پررنگ تر می کند، به همین دلیل استفاده از کرم ضدآفتاب، پایه و اساس روش های درمانی لک های پوستی است.

 استفاده از داروهای ضدلک و کرم های لایه بردار نیز با تجویز پزشک می تواند در درمان این لک ها موثر باشد. البته، در صورتی که دارو موثر نباشد لایه برداری و لیزر می تواند به طور نسبی و نه به طور کامل و صددرصد، لک ها را کمرنگ یا محو کند. این متخصص پوست و مو یادآور می شود: احتمال برگشت لک های پوستی زیاد است، ولی اگر فرد به خوبی از ضدآفتاب ها استفاده کند و مراقبت های لازم را انجام دهد، احتمال برگشت این لک ها بسیار کاهش می یابد.

این لک ها خطرناک است

گاهی کوچک ترین تغییری در بدن می تواند نشان دهنده مشکلی جدی و بزرگ باشد. لک های پوستی هم همین طور است و خیلی ها نگران بدخیم شدن شان هستند. «ملانوما» که بدخیم ترین سرطان پوست است از خال های پوستی یا گاهی هم خودبه خود ایجاد می شود. در مواردی هم ممکن است ابتدا ملانوما به صورت یک لک پوستی قهوه ای نمایان شود که بتدریج برجسته و تیره تر می شود. البته این لک ها از همان ابتدا چند رنگی است، به طوری که قسمت هایی از آن تیره تر یا روشن تر و پررنگ تر یا کمرنگ تر است.

وجود چنین لک های پوستی در سنین بالا اهمیت خاصی دارد، ولی در سنین پایین تر معمولا مشکل آفرین نخواهد شد. بنابراین در صورت ایجاد لک هایی که احتمال بدخیمی آنها وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید و به موقع اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

متأسفانه در سال های اخیر، افراد غیرمتخصص نیز اقدامات درمانی و زیبایی مربوط به پوست و مو را ارائه می دهند که به گفته دکتر احسانی این کار می تواند مشکلات بیشتری برای فرد ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود حتما برای انجام کارهایی مانند لایه برداری، لیزر و میکرودرم و.. به متخصصان پوست و مو مراجعه کنید.